Vásároljon könyvet mobil készülékével egyszerűen.
11 232 din.
Várható szállítási idő
17 munkanap.

A Móra Ferenc Múzeum Gyűjteményeinek militáriái I-II.

Móra Ferenc Múzeum, 2013
  • 345 oldal
  • Kötés: papír / puha kötés
  • jó állapotú antikvár könyv
  • Szállító: Könyvbogár Antikvárium
  • könyvtári

A Magyar Nemzeti Múzeum fegyvergyűjteményének egykori vezetője számos kötet kiadása után figyelmet fordított a vidéki múzeumok fegyvergyűjteményeire is. így születtek meg a váci Vak Bottyán Múzeum, a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum, valamint a szentesi Koszta József Múzeum fegyvergyűjteményeiről készült kötetek. Az időközben elhunyt kollégánk 2003-2004. években dolgozta fel a Móra Ferenc Múzeum gyűjteményeiből azokat az anyagokat, amelyek a militáriák fogalom alá besorolhatók. Ennek köszönhetően a néprajzi, iparművészeti és történeti gyűjteményeink ilyen vonatkozású anyagai kerültek be a kötetekbe. 2005-ben folyamatosan véglegesítette a leírásokat, és párhuzamosan a fényképezést is irányította. Az elkészült anyag kiadása így az utódokra, kollégákra maradt. Szerencsére a szakmai munka elkészült, így a szerkesztés és megjelentetés feladata maradt hátra. Ezt vállaltuk föl, hogy a munka a szűkebb szakma és az érdeklődő nagyközönség részére is hozzáférhető legyen. Az anyag katalógusként is jól hasznosulhat úgy a muzeológusok, mint a gyűjtők kezében.
A militáriák kötet(-ek) 670.000 n-t (karaktert) tartalmaznak 310 oldalon. Ehhez járul a fegyverekről és eszközökről készült 1062 db fotó (fegyver, ruházat, viselet, zászlók és szalagok), és ugyanennyi szöveges leírás, adatolás. Ez a mennyiség mindenképpen indokolja a két kötetben való megjelenítést. Az I. kötet tartalmazza a fegyverek különböző típusait: szálfegyvereket, sújtó és ütőfegyvereket, puskaféleségeket, bombákat, lőportartókat, lőszereket, alabárdokat, zászlókat, szalagokat és a vegyes katonai anyagokat.
A
II. kötet fogja tartalmazni a nyergeket, zabiákat, kantárokat, csatokat, az egyenruházati tartozékokat, vérteket, viseleteket. Az adatok imponáló nagyságrendjéből kirajzolódik a Móra Ferenc Múzeum történetének egy jelentős része és oldala, jelezve egyben azokat az időszakokat, amikor a gyűjtemények nagyságrendi gyarapodást értek el. Verifikálhatóvá vált a zűrzavaros időkben (1956, valójában 1953-54; - az emberi életre veszélyes lőfegyverek rendeleti úton történő begyűjtése), a fegyvergyűjtemény egy jó részének a Fladtörténeti Múzeumba való kerülésének módja, ideje, és végül elszármazása. Ám a gyűjtemény profilját egykoron mindenképpen meghatározták. Valószínű, hogy a lezárást követő gyarapodásokról és az elszármazott gyűjteményi darabokról még egy harmadik kötet feladata lesz beszámolni.
Katalógusunkban helyet kapnak a fegyveres testületek zászlói is. Tekintettel arra, hogy 2002ben a szegedi MFM megrendezte a „Két évszázad zászlói" c. kiállítását, és 2003-ban a gyönyörű anyagot is közkinccsé tette, a törékeny zászlók újra elővétele feleslegessé vált.